Chcesz szybciej przyswajać nowe słówka? Zapamiętać na dłużej nowe zwroty? Zrozumieć gramatykę? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:
1. Odkryj swój sposób nauki
Jeden z najważniejszych czynników sprzyjający długotrwałym rezultatom wynikającym z regularnej nauki. Każdy z nas inaczej przyswaja wiedzę. Wiemy to nie od dziś, ale często zapominamy. Wolisz słuchać? Słuchaj więcej. Jesteś wzrokowcem? Zadbaj o odpowiednie materiały. Lubisz wszystko rozkładać na czynniki pierwsze? Przeanalizuj każdy element, którego chcesz się nauczyć.
2. Korzystaj z darmowych źródeł
W internecie można znaleźć wiele materiałów, dobrej jakości. Wystarczy tylko poszukać lub zerknąć tutaj lub tutaj czy tutaj. Dobrych źródeł jest jeszcze więcej. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
3. Zadbaj o dobrą jakość materiałów
Upewnij się, że materiały z których korzystasz są dobrej jakości i pasują do Twojego preferowanego sposobu nauki. Jakby nie było, to od nich zależy sukces Twojej nauki.
4. Kieruj się swoimi zainteresowaniami i tym co Cię kręci
Szukaj materiałów do nauki powiązanych z Twoimi zainteresowaniami. Blogi, podcasty lub źródła wiadomości o tym, co sprawia, że chcesz wstać rano. Dzięki temu, połączysz przyjemne z pożytecznym.
5. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!
I jeszcze raz ćwicz, bo ćwiczenie czyni mistrza. Powtarzaj w każdym możliwym miejscu, w końcu nauka języka to nie gra w golfa, krzywdy nikomu nie zrobisz. Powtarzaj w samochodzie, w korku, w autobusie, w poczekalni, myjąc zęby. Wszędzie, gdzie tylko chcesz.
6. Każdego dnia coś
Postaraj się, aby każdego dnia mieć kontakt z nowym językiem, aby stał się on częścią Twojego dnia. Krótki artykuł w poniedziałek, krótka powtórka słówek we wtorek, a w środę podcast w drodze do pracy lub szkoły.
7. Ćwicz wszystkie umiejętności
Komunikując się, używamy zestawionych ze sobą form słuchania, mówienia, czytania i pisania. Zapewne jedną z tych form preferujesz bardziej, dlatego bardzo ważne jest, aby ćwiczyć każdą z nich możliwie równo, ponieważ wspierają się one wzajemnie.
8. Bądź ciekawy
Sprawdź, dlaczego w danym języku używa się pewnych określeń, poszukaj reguł i wyjątków od zasad gramatycznych, dowiedz się więcej o kulturze w jakiej funkcjonuje dany język. Wszystko to, nakreśli Ci szerszy obraz języka którego się uczysz i pozwoli zrozumieć reguły nim rządzące.
9. Ryzykuj
Kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa. Jeśli tylko nadarzy się okazja – skorzystaj z niej i wykorzystaj swoje obecne umiejętności. Nie wiesz jak coś powiedzieć? Zawsze możesz spróbować opisać o co Ci chodzi.
10. Popełniaj błędy
Wiesz dlaczego dzieci tak szybko się uczą? Między innymi dlatego, że nie przejmują się popełnianymi błędami. Dla każdego w trakcie nauki, na każdym etapie – szczególnie początkowym, błędy to normalna sprawa. Zobaczysz, z czasem ich liczba spadnie do zera. Tylko ćwicz.